
Netadó, a világháló szemével
Lassan lecseng az internetadó körüli mizéria, az újabb tervezett sarc bevezetésének híre azonban nemcsak kis hazánkban, de nemzetközi szinten is óriási port kavart. Már jól ismerve a tényeket – minden politikai oldal részéről – vizsgáljuk meg, hogy a nemzetközi netes tömegkultúra hogyan reagált a kormány “ötletére”! A 9GAG és társai ugyanis nem kímélték a hálózati közterhet…
A nyugati politikai szaksajtó előszeretettel emlegeti Magyarországot, mint negatív példát. Folyamatos bírálatot kapunk az EU-val való kommunikációnkra, rendszeresen megkérdőjelezik a demokrácia valós létét és desszertnek most megkaptuk a távközlési adót is, ezt saját kormányunktól. A szakmai folyóiratok mellett az internet nyitott képmegosztó oldalai is felvették a kesztyűt a virtuális demonstrációban. A 9GAG honlapján október második felében több meme is megjelent – amit vélhetően hazai nethuszárok készítettek – a bevezetésre szánt adóról. A számítógépek előtt ülő nyugati világmegváltó, felvilágosult felhasználók körében is sikerült közröhej tárgyává válni. Az amerikai ízig-vérig virtuális bennfentesek, akik életüket a nap 24 órájában az internettel összekötve élik, jogosan állhatnak értetlenül a tervezet bevezetését illetően.
Független szemmel megközelítve a dolgot – ahelyett, hogy mélyebbre ásnánk magunkat a témában, vagy bírálnánk a tervezetet – nézzük meg, mik voltak a legpikánsabb reakciók az interneten. A memegyártó 9GAG tagjai a sajátos, abszurd stílusukban ítélkeztek, amivel egy csapásra az egekbe emelték az adó bevezetésről szóló hírek nézettségét nemzetközi szinten. Az oldal tele volt meghatározó posztokkal: láthattunk forradalomra buzdító, körültekintésre ösztönző képeket, és volt, aki a szituációban fanyar humorral látta meg a szépséget. A legtöbbször azonban maga a tüntető tömeg jelent meg, amelyet látva a nemzetközi webszféra egyöntetűen kapta fel a fejét. Politikusok, közszereplők, bloggerek és anonim kommentelők is kiálltak az adómentes magyar internet mellett.
Viszonylag még frissnek mondható: az HBO Last Week Tonight nevű showműsorának házigazdája John Oliver brit komikus “szakszerűen” elemezte a szituációt. Magyarország igyekszik felzárkózni Észtországhoz, a keleti államok a haverok, és nem tudjuk, hogy mi az a neofasizmus. Nem csoda, hogy a nyugati embereknek az interneten inkább poénalapanyag volt a tervezet bevezetése, mintsem sokkoló, porba tipró hír.
A reddit közössége az előbbiekkel ellentétben a bejelentéseket a magyar gazdaság kivégzéséhez, a modernizáció teljes leállításához hasonlította, a fórumokon inkább uralkodott halk, de intenzív megbotránkozás, mint viccelődés. A hozzászólások között olyan fontos kérdések jelentek meg, mint a szolgáltatók reakciója, a kormány indítéka és Magyarország sorsa. Sokan már egy olyan vírusról kezdtek el fikciókat gyártani, amely semmit nem csinál azon kívül, hogy megállíthatatlanul adatforgalmat generál, így kényszerítve adózásra a fertőzött számítógép tulajdonosát. Az alábbi komment jól tükrözi az kritikus reddit-tagok véleményét:
Talk about shooting yourself in the foot…
Back to smoke signals, I guess?
Politikai hovatartozástól mentesen nehéz véleményezni az elmúlt hetekben történteket, de egy biztos: a kormány izzó parázsba csapott. Itthon felháborodás és tüntetések kiváltója, külföldön pedig közröhej tárgya az internetadó. M. André Goodfriend amerikai követtanácsos megjelenése a tüntetéseken megosztotta a közvéleményt, egyes források szerint a tömegek utcára szervezésének egyik fő háttérembere volt, mások szerint – és így nyilatkozik ő is magáról – csak egy békés szemlélőként vett részt a demonstrációkon. Hogy ebből mi igaz, és mi nem, valószínűleg egyhamar nem tudjuk meg.
Ezek a sorok hangzottak el a Twitteren Kovács Zoltán nemezetközi szóvivő és André Goodfriend között:
Checkin’ the mood, André?! (#Goodfriend) #netado @ a demonstration organized by MSZP and “liberals”?! As Chargé d’Affaires? Interesting. Eh?
@zoltanspox absolutely. I’ve also checked the mood at the Peace Marches, and at numerous other events organized in Hungary.
— M. Andre Goodfriend (@GoodfriendMA) October 26, 2014
A kormány a felfokozott helyzetet komoly konfrontációtól mentesen kezelte, a magyar netközösség tehát egyelőre még nyugodtan szörfözhet és kalózkodhat a web2.0 tengerén, ugyanis november 5-én bejelentették, hogy 2015-re elnapolták a javaslatot.
A gulyásleves és megannyi nagy nemzeti tradíció után tehát újfent egy kuriózumot adtunk a világnak. Enyhítés vagy eltörlés vár ránk még 2015-ben? Vajon a szolgáltatók hogyan kezelik majd a vadonatúj közterhet? Sok kérdés merül fel sok válaszlehetőséggel, a lényeg viszont az, hogy most a képek beszélnek. Magyarország újabb látványos külső kommunikációs megmozdulása lázba hozta a világot.
Hallyu – a koreai hullám
Az 1990-es években útjára indult dél-koreai kulturális jelenség, az úgy nevezett koreai hullám, nemzetközileg ismert nevén hallyu, főképen a helyi populáris kultúra terjeszkedését jelenti. Elsődleges fogyasztói az ázsiai országok, azonban a jelenség egyre nagyobb terjedést mutat Európában és az USA-ban…
Balaton vagy külföld?
Szerencsére idén is elég hamar beköszöntött a strandidő, a hőmérő gyorsan elérte a 30 fokot, ami sokak számára egyértelműen meghozta a kedvet a vízpart mellett való lazításra. Családdal vagy barátokkal mindig jó ötlet egy balatoni nyaralás, de aki igazán kék…
Nyomás alatt nő a pálma – vagy mégsem?
Mindannyian tapasztaltuk már, milyen egy fontos pillanatban teljesen leblokkolni. Sportolók, szónokok, versenyzők, de még dolgozatot író diákok is ismerik a lámpaláz érzését, ami sokszor hosszú napok, hetek, de akár évek munkáját is percek alatt tönkreteheti. Legtöbben az izgulásra, idegességre fogunk…