
Mi van körülöttem? 2. rész – Salzburg
Az osztrák Alpok szélén, a német határ mellett fekvő, körülbelül Győr nagyságú város egy nagyon szép kis ékszerdoboz, és tele van látnivalókkal, ezért is gondoltam, hogy sorozatom második részében ide látogatok el.

A város már az újkőkor óta létezett, a római korban átalakították, majd a középkorban elkezdett felépülni a mai formában, az első székesegyház már 774-ben állt. A város növekedése közben a mellette álló hegyre szépen lassan felépült a most már elengedhetetlen látványelem: a vár. Utunk itt ér véget majd.
Elsőnek a busz a Mirabellplatzhoz visz, ahol egy kicsi séta és keresgélés után megtalálhatjuk a Mirabellgartent, Európa egyik legszebb barokk franciakertjét, ami telis-teli van virágokkal és a mértani formák játékával még szebbé teszi a várra néző panorámát.

Ezek után ahhoz, hogy bejuthassunk a történelmi városba, át kell kelnünk a Salzach folyón, amit a legkellemesebben a ,,szerelmesek hídján” tehetünk meg, ugyanis a híd oldalán több ezer lakat jelzi, hogy itt bizony mindenki rakott oda egyet, aki talált magának párt és itt járt. A belvárosba érve százával jelzik a cégérek a boltokat, még egy sima Meki is sokkal menőbb cégérrel és úgy, hogy közben tudjuk, hogy ahol ülünk, ott valószínűleg 400 éve is ültek már. Ezen az úton továbbhaladva megtalálhatjuk még Mozart szülőházát is, valamint az eredeti (kék!) Mozart-csokit is.


A turistáktól és helyiektől nyüzsgő utcák után kiérünk a Residenzplatzra, ami a salzburgi dómnál terül el, tele lovaskocsikkal, szökőkutakkal és utcazenészekkel, kicsit tovább pedig a Mozartról készült szobrot is láthatjuk, amin van egy hiba, de nem szabad elárulnom, ahhoz oda kell menni megnézni! A dóm egyébként gyönyörű belülről, hetente többször vannak benne orgona- és egyéb hangszeres koncertek, de már a kupola látványa miatt is megéri belépni.

A székesegyház után egyből a várba megyünk, hiszen nagyon közel van már innen. A feljutás is nagyon izgalmas, a budai siklóhoz hasonló felvonórendszer működik. A várba érve hihetetlen látvány tárul a szemünk elé, hiszen idáig sem a tatár, sem a török nem ért el, ezért minden épület, fal és kápolna csodálatos állapotban maradt meg. A falakon belül étterem, kiállítások, szobrok vannak és minden, ami egy várban elképzelhető.


A panorámáról pedig ne is beszéljünk. Egyszerűen csodálatos.


A napszúrás– megelőzése, tünetei, kezelése
A klímaváltozásnak köszönhetően most már sajnos egyre többször fog minket utolérni a kibírhatatlan 37-38 fok. Ilyenkor különösen oda kell figyelnünk arra, hogy a nap ellen megfelelően védekezzünk, mert a sugarai bizony komoly károkat tudnak okozni. A naptej felvitelét például ne…
Hallyu – a koreai hullám
Az 1990-es években útjára indult dél-koreai kulturális jelenség, az úgy nevezett koreai hullám, nemzetközileg ismert nevén hallyu, főképen a helyi populáris kultúra terjeszkedését jelenti. Elsődleges fogyasztói az ázsiai országok, azonban a jelenség egyre nagyobb terjedést mutat Európában és az USA-ban…
Balaton vagy külföld?
Szerencsére idén is elég hamar beköszöntött a strandidő, a hőmérő gyorsan elérte a 30 fokot, ami sokak számára egyértelműen meghozta a kedvet a vízpart mellett való lazításra. Családdal vagy barátokkal mindig jó ötlet egy balatoni nyaralás, de aki igazán kék…