
A legsikeresebb startupok Magyarországon
A startupok olyan gyorsan fejlődő, nagy potenciállal rendelkező vállalkozások, melyek valamilyen innováció segítségével kitűnnek a piacon lévő versenytársaik közül. Ezek a cégek a nemzetközi piacon is helyt tudnak állni, mivel egy eddig nem létező megoldást/alternatívát kínálnak egy adott problémára vagy hiányosságra. A gyors növekedés viszont magában rejti a kockázatot, így sok sikeresnek induló vállalat nem is éri el a kiteljesedését, és tőke hiányában kénytelen félre állni.
Magyarországon a startup fogalom bő tíz éve van jelen, külföldön is évtizedek óta virágzik. Vannak olyan startupok, amelyek bárki számára ismertek, ilyen például a Youtube, Facebook, Google, Microsoft, de említendő többek között a Prezi, NoSalty, Moly, Netpincér. A lista hazánkban is évről évre egyre hosszabb és világszerte egyre ismertebbek lesznek ezek a vállalkozások. Ezeknek a cégeknek nagy a tőkeigényük, így szükségük van támogatókra, üzleti angyalokra, hogy fedezni tudják a felmerülő kiadásaikat. Legtöbbször nem csak magyar, de külföldi befektetőket is szereznek, így erősítve a nemzetközi elismerést. Nagy verseny alakult ki a magyar startupok körében is, hiszen ezek az új cégek mind különböző szükségeket elégítenek ki, magas színvonalon. A lenti listából talán te is megismerhetsz olyan cégeket, amelyek még ismeretlenek lehetnek számodra, de a jövőben még sokat hallunk róluk.
- Bitrise
Ez a magyar cég 2014-ben indult és olyan szoftvert fejleszt, amely lényegesen könnyebbé és hatékonyabbá teszi a mobilalkalmazás-fejlesztők munkáját, más néven CI/CD (Continuous Integration and Delivery) típusú platformot hoztak létre. Így pénzt, időt és erőforrást spórol a technológiai vállalatoknak, illetve a fejlesztőknek az automatizált működésnek köszönhetően. A céget Balla Dániel, Benei Viktor és Birmacher Barnabás alapította, érdekesség, hogy közülük csak Dániel szerzett diplomát. A Bitrise jelentős platformokat támogat, ilyen például az Android, macOS és az iOS. Világszerte több mint százezer mobilos alkalmazás használja a Bitrise szoftverét, és a lista folyamatosan bővül, évente háromszorozza- négyszerezi árbevételeit. A mostani legnagyobb lépésük pedig, hogy felvásárolták a San-Francisco-London központú Outlyer nevű céget, melyet olyan szolgáltatók használnak, mint a BBC, vagy a Netflix. Természetesen ők is a támogatóikból élnek, nemrég pedig Ashton Kutcher is csatlakozott ebbe a körbe, mint angyal befektető, az összesen bevont tőkéjük pedig 1,1 milliárd forintra becsülhető.
- AlMotive
Az AlMotive Magyarországon az egyetlen önvezető autó, melynek a tesztelését engedélyezték a közutakon. A cég fő irányzata a számítógépes látás és navigáció fejlesztése az önműködő autókban, mindezt a lehető leggyorsabb és leggazdaságosabb módon kívánják elérni. Kishonti László 2015-ben alapította a céget, amely eredetileg az ADASworks nevet kapta. Az autókat a fejlesztések során meg akarják „tanítani” látni és felmérni az adott helyzetet, mindezt a rájuk szerelt kamerák segítségével. Az AlMotive nem használ drága radart, csak a kamerákra támaszkodik, ebben lényegesen eltérve versenytársaitól. Ez hordozza magában költséghatékonyságát, viszont ez számos problémát is felvet, például a ködben, vagy hóesésben való tájékozódást, amelynek megoldásán máig dolgoznak. Az AlMotive nemzetközi partnercégekkel rendelkezik, ilyen például a Volvo, és Magyarország mellett több országban futnak autóik. Franciaország és Kalifornia mellett idén már Kína, Japán, és az USA több állama is csatlakozott. Jelenlegi tőkéjük 14 millió forint körül mozog.
- Scipher Medicine
Ez az orvostudományi cég 2014-ben született, alapítója Barabási-Albert László. A cég célja, hogy segítsen a nehezen gyógyítható betegségek leküzdésében. Az alapító az IBM-nél dolgozta ki a hálózatelméletét, amelyet a Behálózva (Linked) című bestseller könyvében megosztott a világgal. Később ezt az elméletet használta fel a Scipher Medicine működésénél is. Azt ígérik, hogy rendszerük majd meg tudja jósolni, hogy a különböző nehezen gyógyítható betegségekre milyen ellenszer alkalmazható. Ehhez személyre szabott gyógyszereket fejlesztenek a pácienseknek, mivel a jelenleg alkalmazhatóak gyakran nem hatnak a betegekre. A gyógyításhoz az orvosoknak nem elég a test felépítését ismerniük, de bizonyos betegségeknél – főként szív- és érrendszeri, valamint az autoimunn – betegségek feltérképezésénél fontos ismerni a genetikai mutációk hálózatos működését is. A cég nemrég 8,5 millió dolláros támogatást kapott a termék fejlesztésre.
Hallyu – a koreai hullám
Az 1990-es években útjára indult dél-koreai kulturális jelenség, az úgy nevezett koreai hullám, nemzetközileg ismert nevén hallyu, főképen a helyi populáris kultúra terjeszkedését jelenti. Elsődleges fogyasztói az ázsiai országok, azonban a jelenség egyre nagyobb terjedést mutat Európában és az USA-ban…
Balaton vagy külföld?
Szerencsére idén is elég hamar beköszöntött a strandidő, a hőmérő gyorsan elérte a 30 fokot, ami sokak számára egyértelműen meghozta a kedvet a vízpart mellett való lazításra. Családdal vagy barátokkal mindig jó ötlet egy balatoni nyaralás, de aki igazán kék…
Nyomás alatt nő a pálma – vagy mégsem?
Mindannyian tapasztaltuk már, milyen egy fontos pillanatban teljesen leblokkolni. Sportolók, szónokok, versenyzők, de még dolgozatot író diákok is ismerik a lámpaláz érzését, ami sokszor hosszú napok, hetek, de akár évek munkáját is percek alatt tönkreteheti. Legtöbben az izgulásra, idegességre fogunk…